Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Park w Sieciechowie

Park w Sieciechowie

Sieciechów - Parafia pw. św. Wawrzyńca

Budynek Urzędu Gminy (referaty)

Opactwo - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w ZPO w Sieciechowie

"Poznasz po słowie, co kto ma w głowie"
Dzień języka ojczystego obchodzony 21 lutego był doskonałą okazją do przypomnienia wszystkim: dzieciom, młodzieży, dorosłym, jak piękny i bogaty jest nasz język. Uroczystość ta odbyła się 10 lutego 2017 roku i została przygotowana przez panią Agnieszkę Grabowską-Kończyk z uczniami III klasy gimnazjum.

Akademia była protestem przeciwko niszczeniu polszczyzny, bo czystość i piękno języka są obecnie poważnie zagrożone. Agresja słowna, wulgaryzmy rozbrzmiewają ostentacyjnie w miejscach publicznych w środkach masowego przekazu, komunikacji miejskiej, a także szkolnych korytarzach. Mamy tu do czynienia z nowym zjawiskiem, które ma charakter nie tyle językowy, co obyczajowy. Język jest zwierciadłem kultury człowieka: '' Jest jego wizytówką, twarzą, dowodem osobistym''- jak mawiał profesor Jan Miodek.
Sprawne posługiwanie się językiem jest niezwykle ważną umiejętnością. Dlatego istnieje potrzeba systematycznej pracy nad poprawnością języka, wyrazistością mowy i nad bogaceniem słownictwa. Jednym ze zjawisk szczególnie dziś niepokojących to obniżenie się rangi języka polskiego na rzecz języków obcych (szczególnie języka angielskiego).
Kryzys kultury widoczny jest nie tylko w mowie polityków i celebrytów, ale także w komunikacji poprzez sms-y, e-maile, wpisy na forach, czatach, blogach. Teksty te często są pozbawione znaków typowych dla języka polskiego: "ę", "ą", "ń", "ś","ć".
Działalność ludzi nauki i kultury, członków Rady Języka Polskiego oraz przepisy prawne nie są w stanie obronić polszczyzny przed ekspansją wulgarności. Ładne mówienie wymaga od użytkownika języka bycia innym. Pamiętajmy, że nasz język nas zdradza, kwintesencją zachowań językowych jest powiedzenie: "Poznasz po słowie, co kto ma w głowie."
                                             Agnieszka Grabowska-Kończyk