Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Park w Sieciechowie

Park w Sieciechowie

Sieciechów - Parafia pw. św. Wawrzyńca

Budynek Urzędu Gminy (referaty)

Opactwo - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Jezioro Czaple

Jezioro Czaple

Głusiec

Głusiec – miejscowość położona w gminie Sieciechów,powiat Kozienice, województwo mazowieckie. Składa się z trzech obszarów, które noszą historyczno-środowiskowe nazwy tj. Głusiec Obóz Traugutta, Głusiec Piwonia i Głusiec Folwark. Jest to jedyna miejscowość w Polsce o takiej nazwie. W opisach trudno się doszukać od czego ona pochodzi, oraz w jakim okresie czasu powstała.Pod względem liczby ludności – 263 mieszkańców- zajmuje czwarte miejsce w gminie. Wieś położona w malowniczym zakolu rzeki Wisły, graniczy z drogą krajową nr 48, odległość do prawobrzeżnego Dęblina 4km, stacji PKP w Zajezierzu również 4km.

Główne źródło utrzymania mieszkańców to praca w gospodarstwach rolnych, które w ostatnim okresie czasu wykazują duży stopień specjalizacji w zakresie hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej oraz upraw warzywno-rolnych. Znaczna część mieszkańców znajduje zatrudnienie w okolicznych zakładach pracy, szczególnie w Dęblinie, choć sytuacja na rynku pracy zmusza szczególnie młodych ludzi do szukania pracy w większych aglomeracjach, a nawet za granicą. We wsi funkcjonuje sklep spożywczo-przemysłowy oraz bar Piwonia.Działa tu też Ochotnicza Straż Pożarna, która liczy 34członków. Na wyposażeniu posiada 2 samochody ratownicze oraz łódź motorową z silnikiem zaburtowym.Prezesem OSP jest Jerzy Sujkowski, a Naczelnikiem Emil Pachnia. Dzięki swojemu nadwiślańskiemu położeniu Głusiec jest atrakcyjną miejscowością dla wędkarzy oraz ludzi ceniących sobie spokój, wypoczynek i kontakt z naturą. Walory te potrafią docenić liczni turyści piesi jak też rowerowi, których coraz więcej widać w naszej miejscowości.Zauważając  to mieszkańcy w ostatnim okresie czasu wykazują liczne inicjatywy społeczne w zakresie podniesienia estetyki miejscowości oraz własnych obejść domowych. Wiejskim samorządem kieruje rada sołecka w składzie: Aldona Klimowicz–Mastalerz sołtys wsi, Wojciech Grzebalski  i Dariusz Toboja -członkowie rady sołeckiej.Przedstawicielem miejscowości w Radzie Gminy Sieciechów jest Kazimierz Mastalerz, który jednocześnie jest przewodniczącym komisji rewizyjnej przy RG oraz Prezesem Zarządu Gminnego OSP. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej miejscowości i życzymy miłego pobytu oraz niezapomnianych wrażeń.

Aldona Klimowicz–Mastalerz

Sołtys wsi: Wanda Miazga